TEST: MAXXIS DISSECTOR WT EXO TR

Test rýchlej závodnej pneumatiky, navrhnutej jedným z najlepších DH pretekárov na svete. Ako táto pneumatika obstála v našom teste? 

Dissector je najnovším prírastkom do rodiny pneumatík pre horské bicykle od značky Maxxis. Austrálčan, Troy Brosnan, jazdec DH, hľadal pneumatiku, ktorá perfektne funguje v suchých podmienkach, a výsledkom je pneumatika, ktorá si požičiava dizajnové prvky z pneumatík Maxxis Rekon a Highroller II. Dissector je v súčasnosti k dispozícii pre kolesá 29 " a 27,5" v šírke 2,4" s plášťom Maxx Speed, MaxxTerra alebo MaxxGrip, ale v skutočnosti existuje viac modifikácií tohto plášťa. V roku 2020 boli vydané verzie EXO + a DoubleDown a ponuka bola rozšírená o plášte s rozmerom šírky 2,6 ".

Detaily pneumatiky Maxxis:

• Gumová zmes "Single"

• Tubeless Ready

• Veľkosť: 29 x 2,4 "

• Hmotnosť: 1011 gramov (hmotnosť sa podľa modifikácie plášťa môže mierne líšiť)

• odporúčaná MOC : 44 EUR


Pre plášť ako taký je samozrejme dôležitá jeho nosná konštrukcia (kord), ale aj použité pätky (drôt / skladacie, teda kevlar), jazdné vlastnosti ale zo všetkého najviac ovplyvňuje zmes vonkajšieho dezénu. Značka Maxxis pritom ponúka hneď štyri rôzne varianty. Všetko začína najjednoduchšom materiálom označeným "Single"(Testovaný materiál), čo znamená jednu zmes pre celý dezén, optimalizovanú pre vysoký výkon a dlhú životnosť. O krok ďalej idú zdvojené zmesi "dual," kde sa používa guma dvojitej tvrdosti. Konkrétne stred plášťa zaruče nízky valivý odpor a boky sú optimalizované pre maximálnu priľnavosť v zákrutách. Tretí variant predstavuje extra mäkká zmes "Super Tacky," zaručujúca špičkovú trakciu a pomalé odskakovanie, teda lepšie kopírovanie terénu. WT = Wide Trail plášť, teda plášť optimalizovaný pre ráfiky s vnútornou šírkou 30-35mm

Variant Maxx Speed ​​cieli predovšetkým na nízky valivý odpor, pri optimálnych záberových vlastnostiach a je preto použitá prevažne u XC, ale aj niektorých trailových a all-mountain plášťou. Najvšestrannejšiu variantu predstavuje zmes Maxx Terra, ktorá je mäkšia a priľnavejšiai než Maxx Speed, má ale nižší valivý odpor a dlhšiu životnosť ako tretia verzia Maxx Grip. U poslednej varianty je teda jasné, že sa táto verzia sústredi hlavne na priľnavosť, preto sa najlepšie hodí do extrémnych podmienok a na DH zjazdy.

A teraz už viac k samotnému testu. Napriek tomu, že tento plášť bol navrhnutý predovšetkým na použitie v suchých podmienkach, vyskúšali sme ho počas studených mesiacov v prevažne mokrých a blatistých trailoch. Počas stúpania v mokrom, blatistom teréne si počínal Dissector skutočne veľmi dobre. Prekvapivo aj veľmi prudké stúpania v mokrom teréne zvládol bez zaváhania. Napriek tomu, že to nie je plášť prioritne na to určený, musíme povedať že v prudkých stúpaniach nás Dissector naozaj prekvapil. Čo mu však možno vytknúť, je pocitovo zvýšená hlučnosť pri jazde po asfalte a pevných povrchoch. U mňa tento problém vyriešili slúchadlá v ušiacha a muzika na plno.

Čo sa zjazdu týka, tak rýchlosť odvaľovania medzi Dissectorom a plášťami, ktoré som mal nahodené predtým (Schwalbe Noby Nic) bol okamžite viditeľný. Tam, kde Noby Nic poskytuje dostatok trakcie no pôsobí trochu "neohrabane",  tam sa Disscetor pri zachovaní trakcie správal obratnejšie a bol rýchlejší. Bočný dezén dobre napomáha naklopeniu pri prudkom prejazde zákrutami a jeho priľnavosť je pomerne ľahko predvídateľná. Aj keď sú traily mokré, plášť si zachováva svoje vlastnosti, prinajmenšom dovtedy, kým sa terén a blato nestane super hlbokými. Relatívne otvorený dezén pomáha zabrániť prílišnému zaneseniu pneumatiky blatom a skutočnosť, že dezén nie je príliš vysoký, mu bráni v prehnutí alebo deformovaniu sa na mokrých skalách a koreňoch. Pre mimoriadne strmé traily bude lepšou voľbou plášť s agresívnejším dizajnom, vyšším dezénom a mierne lepšou brzdnou priľnavosťou, ale celkovo je Dissector vynikajúcou voľbou pre väčšinu trailov.

Záverečné hodnotenie:

+ : stredne agresívny dizajn, rýchly a relatívne ľahký plášť, ľahko predvídateľný grip v zákrutách

-: vysoká cena, hlučnosť

BUBABIKES

Ponuka plášťou MAXXIS >> tu